Knoxville Film Festival
Knoxville Film Festival -  September 11-14, 2014 - Regal Downtown West Cinema 8

2013 Festival Awards

Congratulations to everyone who competed in the 2013 Knoxville Film Festival!  We were thrilled with the wonderful films screened over the course of the four days, as well as the incredible amount of love and support we’ve received by the filmmakers and film lovers, alike.  And now… the awards go to…

Marble City Festival Awards

Narrative Feature

1st placeCRACKERJACK the Movie by Bryan Coley
2nd place45 RPM by Juli Jackson
Audience favorite: 45 RPM by Juli Jackson

Narrative Short

1st place: State Debate by Erich Rettstadt
2nd placeLight Me Up by Ryan Walton and Derek Dolecheck
Audience favoriteGoodfriends by Jerod Hollyfield

Documentary Feature

1st place: Where’s the Fair? by Jeffrey Ford
2nd place: Good People Go to Hell, Saved People Go to Heaven by Holly Hardman
Audience favorite: Pui Chan: Kung Fu Pioneer by Mimi Chan

Documentary Short

1st place: Simple as That by Kari Branch, Ashley McCue, and Russell Walker
2nd place: The Possum Drop by Mindy Keeley
Audience favorite: Jujitisu-ing Reality by Chetin Chabuk

Tennessee Film

1st place: Inner Child by Christopher Raines
2nd place: Avarice by Rachel M. Taylor

 

7-Day Shootout

Best film: Lost Causes – D.A.M.N. Media, Madeline McAdams
2nd place fimAdventure, Everyday – Shoeless Joe, Jody Collins
3rd place film: My Sunshine – Sleeper Celluloid Pictures, Jeff Delaney
Best director: Niles Maddox, Lost Causes - D.A.M.N. Media, Madeline McAdams
Best actor in a leading role: Matt Dearman, Lost Causes – D.A.M.N. Media, Madeline McAdams
Best actress in a leading role: Ashley Shelton-Edwards, Opposite of Fine – Broken Entertainment-Knoxturnal Productions, Mitch Moore
Best actor in a supporting role: Mike Stanley, Coulrophobia Blues – Skyshot Films, Kelly Burke
Best actress in a supporting role: Kena Holmes, My Sunshine – Sleeper Celluloid Pictures, Jeff Delaney
Best script or story: Coulrophobia Blues – Skyshot Films, Kelly Burke
Best cinematography: Stephen Ballast, Contact – Blade Media, Stephen Ballast
Best editing: Tyler McGary, On the + Side – Cinema d’Etat, Robert Ivkovic
Best use of music or special FX: Adventure, Everyday – Shoeless Joe, Jody Collins
Best use of visual element: Man Overboard – SAFTA, Vania Smrkovski
Audience favorite: Coulrophobia Blues – Skyshot Films, Kelly Burke

 

Battle Cry of Freedom Student Filmmaking Competition

College Division:

1st place: Union Cur by Liberty Church of Cosby – Clint Keller, Carson Newman University
2nd place: If You Don’t Run Fast Enough, the Past Will Catch Up with You by JYL Productions – Jared Lovette, Pellissippi State Community College

High School Division:

1st place: The Cemetery of Life by Odd Fellows Scholars – Trevon Covington, L&N STEM Academy
2nd place: Whispers by Golden Gloves Productions – Kevin Keck, Powell High School

  • Follow Us